Bitcoin

Co i jak „wolno“ Bitcoin wygrywa w burzy kryptońskich innowacji

  • Wiele osób „w większości czeka na to, by „następna duża rzecz“ przyniosła przyzwoite zyski.
  • Istnieją dwa kluczowe czynniki, które sprawiają, że w krypcie stabilność jest czymś dobrym, a nie złym.
  • „Bitcoin to światowej klasy marka jak Coca-Cola czy Disney.“

Crypto jest jednym z najbardziej innowacyjnych i przełomowych osiągnięć technologicznych, jakie miały miejsce w najnowszej historii. Pytanie brzmi: czy krypto jest nadal innowacyjne i czy od nowych platform kryptograficznych coraz częściej oczekuje się, że zapewnią znaczące ulepszenia techniczne w stosunku do swoich poprzedników?

Według ekspertów rozmawiających z Cryptonews.com, niektórzy ludzie zawsze szukają kolejnej „wielkiej rzeczy“ w krypcie, przy czym wiele z tych osób motywowanych jest bardziej spekulacjami finansowymi niż jakimkolwiek konkretnym pragnieniem ewolucji technologicznej.

Jednakże, prawdopodobnie większa grupa ludzi w krypcie docenia względną stabilność takich platform jak Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH). Poprzez stopniową i bezpieczniejszą aktualizację, platformy takie stanowią solidną podstawę, na której innowacje mogą się rozwijać.

Kasety kryptograficzne: nowe smartfony?

Niektórzy widzą w kryptoasetach nowy rodzaj produktu techniki konsumenckiej, który musi być stale aktualizowany, modernizowany i zastępowany. Ten rodzaj myślenia jest typowany przez tweeta z Huobi w kwietniu tego roku:

Spoglądając na Twittera, czy też szukając w sieci „najbardziej innowacyjnych kryptokasetów“, nie znajdziesz tu nikogo, kto by bronił danego nowego kryptokasetu jako największego żetonu, jaki kiedykolwiek powstał. Znajdziesz również coś bardzo podobnego dla nowych platform i usług zbudowanych na bazie różnych łańcuchów blokowych, szczególnie tych związanych z finansami zdecentralizowanymi (DeFi).

Jednakże, chociaż wydaje się, że w krypcie istnieje zauważalna tendencja do mówienia o tym, który projekt jest bardziej „innowacyjny“ niż inne, dane z branży nie uważają, że jest to tendencja dominująca. Co więcej, CoinRecoil, giełda kryptograficzna z siedzibą w Indiach, założyciel Kunal Barchha powiedział Cryptonews.com, że pragnienie „innowacji“ często wynika po prostu z chęci wypompowania nowej monety.

„Powiedziałbym, że bardzo mały procent ludzi postrzega kryptoidy jako produkty techniki użytkowej. Większość z nich jest zainteresowana jazdą na fali i osiąganiem zysków“, powiedział.

Barchha przyznał, że osoby najbardziej oddane i osobiście zainwestowane w projekt mogą być bardziej skoncentrowane na jego technologicznych aspektach niż na czymkolwiek innym.

Argumentował jednak, że wiele osób „w większości czeka na to, by „następna wielka rzecz“ przyniosła przyzwoite zyski“. Widzieliśmy to w okresie boomu [początkowej oferty monet], następnie [początkowej oferty wymiany], a teraz DeFi“.

Tim Rainey, dyrektor finansowy nowojorskiego dostawcy kolokacji górniczej Greenidge Generation, również zasugerował, że społeczność kryptońska jest na ogół podzielona na dwa podstawowe sposoby myślenia:

  • Jeden z nich postrzega kryptoassy jako spekulacyjne zabezpieczenie przed obecnym systemem finansowym,
  • Ten drugi chce się dostać do następnej wielkiej rzeczy na parterze.

„Te pierwsze cenią sobie stabilność, efekty sieciowe i budowanie marki, a dzięki tym cechom generalnie grawitują w kierunku BTC. Uważają, że stabilność to cecha, a nie błąd, o czym świadczy wyjaśnienie Michaela Saylora, że MicroStrategy włożyła rezerwę gotówki w BTC“, powiedział.

Jeśli chodzi o tę ostatnią grupę, to jest ona „zmotywowana możliwością bycia wśród pierwszych, którzy zainwestują [w nowe krypto], zanim potencjalnie osiągnie popularność i wzrost cen równy tym z Bitcoin lub innych znanych krypto walut“.

Podstawy i standardy technologiczne wymagają stabilności

Kluczowe dla tego podziału są dwa kluczowe czynniki, które sprawiają, że stabilność w krypcie jest dobra, a nie zła.

Po pierwsze, w przypadku Bitcoinu, jego rosnący status jako magazynu wartości prawdopodobnie oznacza, że tak naprawdę nie musi on stale wprowadzać innowacji.

„Bitcoin to marka światowej klasy, jak Coca-Cola czy Disney teraz. Jest znana i godna zaufania“ – powiedział Guardian Circle, społeczna sieć pomocy doraźnej, która korzysta z żetonu GUARD, założyciel Mark Jeffrey, który twierdził, że ostrożne podejście Bitcoin do zmian jest jedną z jej mocnych stron.

„Tak, jest powolny. Ale jako sklep z wartością, to jest więcej niż dobre“, powiedział Cryptonews.com. „Celem Bitcoin’a w życiu jest zastąpienie złota. Nie potrzebuje więcej funkcji. A dla celów marki i zaufania: starszy jest lepszy. Nie sądzę, aby cokolwiek mogło lub zastąpiło Bitcoin teraz jako główny cyfrowy sklep z wartością. Ten wyścig się skończył.“

Po drugie, wiele łańcuchów blokowych służy zasadniczo jako infrastruktura dla różnych projektów firm trzecich, które są na nich budowane. Według Brendana Lee, dewelopera Bitcoin SV (BSV), oznacza to, że nierozsądnie byłoby często je aktualizować i zmieniać.

„Cała idea polega na stworzeniu systemu, który może być wykorzystany jako warstwa podstawowa dla przyszłych technologii. Oznacza to, że musi on być wystarczająco prosty do zbudowania czegokolwiek, ale także musi mieć zablokowany protokół“, powiedział.

Lee argumentował, że niewiele osób zaakceptowałoby system do przechowywania wartości, który mógłby otrzymać „aktualizację“, która sprawiłaby, że ich pieniądze byłyby nie do wydania lub ich aplikacja finansowa byłaby bezużyteczna. „Nie jest to protokół, który musi zostać zmieniony, aby dodać nowe przypadki użycia, ale protokół, który musi być wystarczająco elastyczny, aby pomieścić wszystkie przypadki użycia“.

Przyszłe innowacje

Jednak w przypadku kaset kryptograficznych, które nie mają na celu stać się infrastrukturą lub magazynem wartości, konieczny jest pewien stopień regularnej innowacji.

„Łańcuchy kryptograficzne, których głównym celem nie jest stanie się magazynem wartości, byłyby oczekiwane przez ich użytkowników do dalszego rozwoju w celu lepszego spełnienia ich pierwotnej wizji. Jeśli taki łańcuch blokowy przestanie być innowacyjny, może zająć swoje miejsce inne łańcuchy blokowe, które mają na celu rozwiązanie tych samych problemów“ – powiedział Igor Runets, założyciel i dyrektor generalny BitRiver, rosyjskiego dostawcy usług górniczych.

W związku z tym możemy nadal oczekiwać regularnego napływu nowych projektów, szczególnie jeśli chodzi o projekty budowane na bazie łańcuchów blokowych, takich jak Ethereum i Bitcoin. Ale jak pokazało powyżej, nie ma innowacji bez pewnego stopnia stabilności.